OLE KRIISIKS VALMIS!    Käitumisjuhised kriisiks valmistumisel leiad SIIN.

Riik ja omavalitsus teevad kõik, et kriise ära hoida või neid kiirelt lahendada, kuid ka kõige turvalisemates paikades juhtub õnnetusi või tuleb ette olukordi, mille tagajärjed võivad tavaelu segi paisata.

Ulatuslikud kriisiolukorrad võivad kesta päevi või nädalaid, mille ajal elanikud peavad hakkama saama elutähtsate teenusteta. Katkestused võivad tabada elektri-, gaasi-, veevarustuse, sideteenuseid ning piiratud võib olla toidu, joogivee, esmatarbevahendite ja ravimite kättesaadavus.

Mida suurem on kriis, seda kauem jõuab kohaliku omavalitsuse või riigi abi sinuni. Kriisiolukorras peab iga inimene ise hakkama saama vähemalt ühe nädala jooksul. Mida rohkem me erinevaid riske ja nende mõjusid oma igapäevaelule teadvustame ning nendega arvestame, seda paremini saame nendeks valmistuda. Seetõttu ongi väga oluline, et iga inimene, pere ja kogukond teeks kriisiks ettevalmistusi ja mõtleks läbi, kuidas ekstreemses olukorras enda ja oma lähedaste elu, tervist ning vara kaitsta.

Häda- või kriisiolukord on sündmus või sündmuste ahel või elutähtsa teenuse katkestus, mis:

  • ohustab paljude inimeste elu või tervist;
  • põhjustab suure varalise kahju, suure keskkonnakahju või tõsiseid ja ulatuslikke häireid teiste elutähtsate teenuste toimepidevuses;
  • mille lahendamiseks on vajalik mitme asutuse või nende kaasatud isikute kiire kooskõlastatud tegevus;
  • mille lahendamiseks on vajalik rakendada tavapärasest erinevat juhtimiskorraldust ning kaasata tavapärasest oluliselt rohkem isikuid ja vahendeid.

 

 
Kriisi alguses võtab asjade ümberkorraldamine aega. Selleks, et oleksid valmis kriisides hakkama saama vähemalt nädala, toimi järgmiselt:
 
Varu koju piisavalt joogivett, ravimeid ja toitu. Seejuures soeta toiduaineid, mida sööd ka tavaolukorras  ja mis ei rikne liiga kiiresti ja säilivad ka toatemperatuuril. Osa toitu võiks olla söödav ilma valmistamata.
 
Mõtle läbi, kas sinu lähedased või tuttavad võivad kriisiolukorras abi vajada ja kuidas sina saaksid neid vajaduse korral aidata. Lepi nendega kokku, kuidas omavahel ühendust hoiate. 
 
Koosta loetelu naabrite ja kogukonna olulisimate inimeste kontaktandmetest.
 
Ole teadlik, millised kriisiolukorrad võivad teid ohustada, mis on nende mõju pere igapäevaelule ning kuidas nendeks ühiselt valmistuda.
 
Rääkige omavahel läbi, kuidas erinevate ohtude korral käituda. Veendu, et kõik pereliikmed teaksid:
 
  • millal ja kuidas abi kutsuda
  • kus asuvad olulisimad vahendid, mida kriisiolukorras võib vaja minna
  • kuidas vajadusel vett või gaasi kinni keerata ja elektrit välja lülitada
  • kuhu saate ohu korral ajutisel minna (maale, suvilasse, naabrite, sõprade või sugulaste juurde)
  • missugustes olukordades on vajalik kindlasti kodust lahkuda ehk evakueeruda
  • missugustes olukordades on ohutum jääda koju
  • mida kodust lahkudes kaasa võtta
  • kuidas koduloomade eest kriisiolukorras hoolitseda

 

Kõige põhjalikum ning asjakohasem info kriisiks valmistumisel on leitav olevalmis.ee ning kriis.ee veebilehtedel. 

 
Lae alla Naiskodukaitse poolt väljatöötatud käitumisjuhiste äpp „Ole valmis!". Rakenduse saab tasuta alla laadida, otsides „Ole valmis!" Google Play poest ja Apple'i e-poest App Store.