INFO UKRAINLASTE ABISTAMISEKS
Ajutine kaitse Ukraina kodanikele ja nende pereliikmetele
Alates 9. märtsist 2022 saavad sõja eest Eestisse tulnud Ukraina kodanikud taotleda Politsei- ja Piirivalveametis ajutist kaitset. Ajutise kaitse taotlemine ei ole kohustuslik. Ajutine kaitse on aastane elamisluba, millega saab Ukraina kodanikele ja nende pereliikmetele pakkuda turvatunnet ja sotsiaalseid garantiisid.
Ajutise kaitse taotluse esitamiseks PPA teenindussaalis tuleb eelnevalt broneerida aeg broneering.politsei.ee//
Kui inimene omab pikaajalist elukohta, tuleb pärast ajutise kaitse saamist pöörduda vallavalitsusse elukoha registreerimiseks ja seejärel saavad sõjapõgenikud endale sarnased õigused nagu on Eesti elanikel – näiteks õigus siin õppida, töötada ja seeläbi saada ka ravikindlustus.
Toila valla poolsete toetusvõimaluste kohta sotsiaalvaldkonna küsimustes pöörduda tel: 3369501.
Eesti on sõjapõgenikele korraldanud täiendava ehk üldise tervisekontrolli, mille eesmärk on saada ülevaade sõjapõgeniku tervise seisundist, teha nakkuskontrolli uuringud, vajadusel vaktsineerida, planeerida edasine ravi ning väljastada ravimiretseptid. Soovitav on end kontrollima minna 7 päeva jooksul Eestisse saabumisest.
Toila vallas viibivad inimesed saavad läbida tervisekontrolli Corrigo tervisekeskuses Jaama 34a, Jõhvi. Eelregistreerimine registratuur@corrigo.ee, tel: 3331100, 3331105 https://www.corrigo.ee/ukraina/
Ida-Viru Keskhaigla osutab Ukraina sõjapõgenikele erakorralist meditsiinilist abi Ahtme üksuses (Ilmajaama 12) ja teostab üldist tervisekontrolli Järve tervisemajas Järve üksuses (Ravi 10d). Üldist tervisekontrolli saab teha iga päev. Vastuvõtuajad: E,K,R kell 14.00-16.00 ja T,N kell 11.00-13.00. Polikliiniku registratuur E-R 8:00-18:00, tel: 3311133
Kõigile Ukrainast saabuvatele sõjapõgenikele on tagatud tasuta vältimatu arstiabi, sh vältimatu hambaravi. Erakorralise tervisemurega pöörduge lähima haigla erakorralise meditsiini osakonda või helistage hädaabinumbril 112. Elamisloa ja Eesti isikukoodi saanud Ukraina põgenikud ei ole automaatselt Eestis ravikindlustatud, vaid elamisloa saamise järel saavad nad ravikindlustust taotleda Eesti inimestega võrdsetel alustel: www.haigekassa.ee/inimesele/ravikindlustus. Ravikindlustusele on õigus näiteks üle ühe kuu kehtiva töölepingu alusel töötaval inimesel või töötukassas arvele võetud töötul. Kindlustatutega on võrdsustatud lapsed, rasedad, pensionärid, õpilased, üliõpilased jt inimesed vastavalt ravikindlustuse seaduse reeglitele. Tervisenõu saab inglise ja vene keeles üleriigilisel perearsti nõuandetelefonil 1220 (24 h eesti ja vene keeles, iga päev kell 15.00-17.00 inglise keeles).
Psühholoogiline tugi
Sotsiaalkindlustusametis töötab kolm Ukraina psühholoogi, kes vastavad ohvriabi kriisitelefonile 116 006 iga päev kell 16-20 ukraina või vene keeles.
Töösuhted
Ukraina kodanikel on võimalik Eestis töötada lühiajalise töötamise registreerimise või ajutise kaitse alusel.
Tööinspektsioon on koostanud infolehed, kus on kirjas kõige olulsem, mida töötamise puhul silmas pidada - tööleping, töö- ja puhkeaeg, töötasu ning lepingu lõpetamine.
Lisainfo:
EST: https://www.tooelu.ee/et/392/ukraina-sojapogenikud-ja-toosuhted
RUS: https://www.tooelu.ee/ru/392/ukrainskie-voennye-bezhency-i-trudovye-otnosheniya
Infoleht ukraina keeles:
https://admin.tooelu.ee/sites/default/files/2022-03/UKR%20To%CC%88o%CC%88tamine%20Eestis_ukr.pdf
Töökoha leidmine
Tööpakkumiste keskkond Ukraina sõjapõgenikele:
www.onlineexpo.com/ee/tookohad-ukrainlaste-jaoks-eestis
Töötukassa: Ukraina kodanikule või Ukraina elamisloa omajale
https://www.tootukassa.ee/et/artikkel/eesti-tootukassa-aitab-leida-tood
Lemmikloomaga Eestisse saabumine
Eesti lihtsustab seoses Ukraina sõjaolukorraga ajutise menetluse korras Ukrainast saabuvate põgenikega kaasas olevate lemmikloomade liikumise nõudeid. Nõuded leevenevad eelkõige koertele, kassidele ja valgetuhkrutele. Täpsem info: https://pta.agri.ee/koera-kassi-ja-valgetuhkruga-ukrainast-eestisse
Kasulikud lingid:
- Info sõjapõgenikele ukraina keeles https://kriis.ee/uk-UA
- kriis.ee
- pagulasabi.ee
- https://www.pagulasabi.ee/uk
- https://www.politsei.ee/et/juhend/info-seoses-ukraina-sojaga
- https://terviseamet.ee/et/ukraina
- https://vabatahtlikud.ee/ukraina/
- https://www.sm.ee/et/kuidas-toetada-sojapogenikku
- Toila valla kriisiinfo