« Tagasi

Jäätmete lõkkes põletamine kahjustab keskkonda ja tervist

Kevadised soojad ilmad toovad kaasa koristustööd aias ja majapidamises. Aiatööde ja kevadise suurpuhastuse käigus koguneb aiaprahti ja jäätmeid, mida soovitakse tihtipeale lõkkes põletada. Keskkonnaamet tuletab meelde, et olmejäätmeid lõkkes põletada ei tohi ning aiaprügi koht ei ole looduses.

Aiaprügi metsa alla viimisega on inimesed tahtmatult loodusesse levitanud võõrliike, mis mõjutavad looduslikku tasakaalu, võtavad ära meie oma liikide elupaiku või ohustavad inimeste tervist ja vara.
 

Aias kogunenud puulehed ja muud taimed sobivad kompostimiseks, aga mitte põletamiseks. Enne aiajäätmete põletamist uuri, millised reeglid nendega ümber käimiseks on sinu kohalik omavalitsus seadnud. Kui lõkke tegemine on lubatud, siis ära viska sinna olmejäätmeid. Lõkkes tohib põletada ainult kuiva puitu ja oksi, immutamata puitmaterjali, paberit ja kiletamata pappi.

Olmejäätmete põletamine on keelatud seetõttu, et see kahjustab nii Sinu kui ka naabrite tervist. Jäätmete põletamisel vabanevad mürgised ained, mis saastavad õhku ja ladestuvad maapinnale, kust need satuvad ka aiasaadustesse ja põhjavette. Nõnda ohustavad saasteained nii läheduses elavate inimese tervist kui ka muud elusloodust.
 
Kui märkad naabruses jäätmetega lõket või jäätmetega ettevalmistatud lõkkekohta, siis anna sellest teada riigiinfo telefonil 1247.
 
Vaata, kuhu eri liiki jäätmeid viia veebilehelt https://kuhuviia.ee/.