Kogukonna vanemaealiste digimentori koolitus

Hea kohaliku elu eestvedaja!

Esimest korda Eestis on võimalik õppida vanemaealiste digimentori koolitusel. Digioskused on ammu kuulutatud üldoskuseks, nagu seda on nt lugemine ja kirjutamine. Süsteemne lähenemine, kuidas täiskasvanud uut üldoskust omandada saavad, seni puudub. Lahendus peab olema digioskuste õppija jaoks sõna otseses mõttes käeulatuses.

Digimentorite väljaõppel on kaks koolituspäeva veebis, vahepeal kaks nädalat koduseid praktilisi ülesandeid. Koolituse läbinutest saavad eesti kogukondade digimentorite võrgustiku asutajad. Digitaalse kirjaoskuse spetsialistidel ehk digimentoritel on asumites, alevikes ja külades teha tähtis töö ja see töö ei lõpe kunagi.

Koolitusele on oodatud inimesed, kes soovivad juhendada erialaliitude, vanemaealiste organisatsioonide ja kogukondade vanemaid liikmeid eesmärgiga arendada individuaalselt nende digitaalset kirjaoskust ja digipädevusi.

Koolituse läbinud õppija:

• valib vanemaealiste juhendamiseks ning digioskuste praktiliseks arendamiseks sobivad tehnikad ning vahendid;
  • tunneb mentorluse eesmärke ning kasutab mentorluse põhimõtteid ja tehnikaid;
  • teab vanemaealiste juhendamise põhimõtteid ja oskab neid kasutada;
  • kaardistab ja arendab vanemaealise digitaalset kirjaoskust ning digipädevusi;
  • kasutab ise arvutit ja nutiseadmeid ning oskab oma oskusi edasi õpetada;
  • otsib ja haldab informatsiooni;
  • tutvustab riigi e-teenuseid;
  • modereerib arutelu veebikeskkonnas;
  • osaleb turvaliselt suhtlusvõrgustikes.

Koolituse sisu:

• Mentorluse põhimõtted
  • Individuaalse juhendamise tehnikad
  • Vanemaealiste õpetamise põhimõtted
  • Digipädevuste kaardistamine
  • Digitaalsete õpiampsude kasutamine ning loomine
  • Turvaline käitumine internetis
  • Info otsimine ning haldamine
  • Turvaline suhtlus veebikeskkonnas
  • Riigi e-teenused

Kuidas toimub õppimine?

Esimesel kontaktpäeval omandatakse teadmised ning oskused vanemaealiste digioskuste aredamiseks ning iseseisva töö käigus rakendatakse vanemaealise õppija juhendamist vastavalt tema õppimisvajadusele (soovitavalt vähemalt kaks kohtumist). Õppija koostab praktilise kogemuse analüüsi toetudes mentorluse ja vanemaealiste õppe põhimõtetele. Teisel kontaktpäeval peegeldatakse õpitut ning praktikas kogetut.

Koolitajad
Koolitajateks on Tallinna Ülikooli teadur Tiina Tambaum ning vanemteadur Mart Laanpere.

Ootame kõiki huvilisi, sõltumata vanusest. Koolituspäevad veebis 24. septembril ja 8. oktoobril. Osalustasu 60 eurot.

Info ja registreerimine: https://www.tlu.ee/koolitused/vanemaealise-elanikkonna-digimentori-koolitus

Koolitus on osa Sotsiaalministeeriumi tellitud Vanemaealiste huvikaitse võimekuse arendamise programmist, mida viib läbi MTÜ Kuldne Liiga koos partneritega.